Виж темата - Ново откритие на "Перперикон"

Ново откритие на "Перперикон"

Всякаква информация свързана с крепостта.

Модератори: Avitohol, Administrator

Мнениеот цепина » 08 Авг 2008 00:27

Археолози откриха замъка на средновековния владетел на Родопите.

Днешното откритие е всъщност резиденцията на архонта, който е бил назначен от Иван Александър за управител на "Перперикон".

Това уточни за news.bg проф. Николай Овчаров, който е ръководител на експедицията. 

Останките му са на върха на „Перперикон" близо до единствената кула в скалния град. Разкрити са идеално оформени помещения и коридори, а основите на сградите са запазени на височина три метра.

По думите на проф. Овчаров става дума за голяма средновековна сграда с размери 20 на 15 метра. Тя е сред характерните за цяла Европа през 12-14 век аристократични дворци.
В тази сграда е резидирал управителят на "Перперикон" - архонт, назначен от Иван Александър да го представлява.

Историческите хроники разказват, че след като превзема Родопите в средата на 14 век, българският цар Иван Александър назначава свой управител на властта.

Доказателство са откритите сред руините на средновековния замък монети от този период и фрагменти от скъп порцелан.
На това място е намерен и единственият златен печат на Иван Александър, който в момента е собственост на американски колекционер.

Според ръководителя на експедиция „Перперикон" Николай Овчаров крепостта е била изключително важна, заради мощното си укрепление и непосредствената близост до най-големите златни рудници на Балканите.

news.bg
Аватар
цепина
Десятник
Десятник

Re: Ново откритие на "Перперикон"

Мнениеот marhis » 17 Авг 2009 22:07

23.06.2009
Влагат 5 млн. лв. в туристическия център на Перперикон

В подстъпите на тракийската скална забележителност Перперикон днес президентът Георги Първанов направи първа копка за изграждането на туристически посетителски център.
За строителните дейности по линия на програмата ФАР-Трансгранично сътрудничество безвъзмездно са осигурени близо 5 милиона лева.
Тук сме на един истински духовен център, тъй като Перперикон е един от символите на нашата древна история и култура, заяви държавният глава.
Сега за социализацията на това място се влагат допълнителни средства и по този начин държавата доказва новото си отношение към своето културно-историческо наследство, добави той.
От началото на разкопките, реставрацията и консервацията на обектите, са вложени близо 10 млн. лв. Това е и резултат от успешното взаимодействие между централните институции, местната власт, науката и безнеса, посочи президентът.
Георги Първанов, придружен от временно изпълняващите длъжността областен управител на Кърджали Бойка Арабаджиева и кмет на община Кърджали Нурджан Юсеин, както и кандидати за депутати от всички листи, се изкачи на върха на скалната забележителност, до подножието на средновековната кула.
С ритуално запалване на факел държавният глава обяви официалното откриване на Деветия международен фестивал “Перперикон”, който традиционно се организира под неговия патронаж.

Източник: http://news.expert.bg/

17.08.2009
Откриха нова кула в Перперикон

Екипът на проф. Николай Овчаров намери и стотици късове от мечове и боздугани Нова кула и порта на средновековната цитадела в Перперикон откри екипът на проф. Николай Овчаров.
Кулата е подсилвала отбраната на вътрешния замък и пазела вход, който водел към северната част на крепостта. Портата е била изградена през втората половина на ХIV в. Тя е била напълно опожарена по време на драматичната обсада на Перперикон от турските армии, водени през 1361-62 г. от емира Орхан.
Учените са категорични, че битката е била жестока. Християните до последно са отбранявали здраво укрепената цитадела на Перперикон. Откритите от археолозите стотици късове от натрошени мечове, ятагани, боздугани, копия и стрели свидетелстват за страшната битка преди падането на крепостта.
След влизането на турците в цитаделата, те превърнали в роби оцелелите християнски защитници. Това показват откритите от екипа на проф. Овчаров комплекти окови за ръце и крака. Учените попаднали и на близо 70 християнски кръста от желязо, бронз и сребро, които са били потрошени от нашествениците. Това е бил и краят на християнския Перперикон.
Около 20 години в крепостта е имало гарнизон, след това тя е била изоставена, смятат археолозите.

Източник: http://paper.standartnews.com
Последна промяна marhis на 17 Авг 2009 22:34, променена общо 1 път
Apertae Musarum ianuae..........аut inveniam viam, aut faciam!
Аватар
marhis
Стратег
Стратег

Мнениеот marhis » 02 Сеп 2009 20:03

02.09.2009
Мощи на светец открити на Перперикон

Мощи на светец и оловен печат, насочващ към основателите на Бачковския манастир са открили археолозите от екипа на проф. Николай Овчаров при проучванията на Скалния град на траките Перперикон край Кърджали, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

На два реликвария – бронзови кръстове-енколпиони, са се натъкнали учените в последните дни при разкопките на двете църкви. На едната страна на по-малкия ясно се вижда изображението на Исус Христос на Кръста, облечен в дълга дреха. И тъй като той е като жив, според Овчаров кръстът се датира от 10-и -11-и век. От другата страна е Света Богородица в молитвена поза. Другият кръст е по-ранен, може би от периода 5-7 век, с геометрична окраска. В него е намерена много важна находка, бил е херметически затворен, а в него има останки от кости. „Става дума за разтрошени и изтлели кости, които категорично са мощи на светец. Ние никога няма да научим чии са мощите, няма надписи”, заяви проф. Овчаров. Парченца от Божия кръст преди около 6 г. пък бяха предадени на храма „Успение на Света Богородица”, припомни той. Археологът подчерта, че от дълбока древност Перперикон е един от най-важните християнски центрове в Родопите. Църква №2, разкрита преди 4 г., е най-ранната в тази планина. Според монета, намерена в зидовете й, тя се датира от времето на императорите Аркадий и Хонорий, последните владетели, управлявали единната Римска империя от края на 4-и – началото на 5-и век. Това по забележителен начин съвпада с мисията на Никета Ремесиански, който в 393-398 г. кръщава Родопите, поясни той. Засега хипотезата на Овчаров, че именно от тук започва покръстването на родопските траки, няма опоненти. Вероятно църквата с великолепния амвон, разкрита на Перперикон, е била и първата църква на Кръстителя епископ Никета, допуска ученият. Според ст.н.с. Константин Дочев от филиала на Националния археологически институт с музей във Велико Търново, експерт по нумизматика, в края на 4-и –началото на 5-и век е един от периодите на най-голям разцвет на Перперикон. Намерени са огромно количество от времето на двамата императори, а те са косвено доказателство за това, че тогава в Скалния град са се разигравали много важни събития. Цяло хилядолетие - от края на 4-и до 14-и век, Перперикон остава епископски център. В писмен документ от 1337 г., 30 г. преди османското нашествие, се определят богатството, правата и задълженията на епископа на Перперикон. Според Овчаров, съвсем естествено е в един епископски център да се съхраняват мощи на светци и други важни реликви, а не случайно на Перперикон са открити над 70 кръста от сребро, бронз, желязо с различни размери. Проф. Овчаров посочи още, че втората по големина на Балканите колекция на печати след Преславската е събрана именно от Перперикон. Повечето от тях са свързани с кореспонденцията с Константинопол, с императорската канцелария и др. Откритият тези дни на крепостта печат обаче е от особена важност за археолозите. На него се чете името на проедъра /византийска титла/ Муселий Бакориани. Самата фамилия насочва към основателите на Бачковския манастир, на 60 км от Кърджали, основан още във Византийската империя през 1083 г. от братята Григорий и Абазий Бакориани. В типика /устава/ на манастира специално се упоменава подаряването на селата Сиконий и Хапетикий в областта Ахридос, Източните Родопи. Сега откритият печат пък е на човек, свързан с тяхната фамилия. Овчаров се позова на версия на консултанта на екипа, главен експерт в Главно управление на архивите Димитър Стоименов, според която има огромна вероятност Муселий да е син на един от двамата братя Бакориани. „Той може би е бил отговорник или владетел на земите им в Ахридос. Досега няма известен управител на Перперикон. Това е много важно от гледна точка на чисто административната история на Перперикон”, посочи той. Учените са категорични, че връзката на Бачковската светиня с Перперикон е вече безспорна и може да докаже моменти от изключителна важност. Предстои предметите да бъдат напълно обработени. Мощите на светеца ще бъдат официално дарени на църквата на отец Боян Саръев „Успение Богородично” в Кърджали наесен и ще бъдат положени в ковчежето при частиците от Божия кръст. Свещеникът припомни, че частиците бяха донесени в храма и оставени за поклонение с тържествено шествие с хоругви през есента на 2003 г. Оттогава християни от цяла България и Балканите прииждат в храма заради вярата, че тези Кръстови трошици са чудодейни.

Източник: http://news.v2.bgnes.com
Аватар
marhis
Стратег
Стратег

Мнениеот Milowitz » 02 Сеп 2009 21:31

Мощи на светец и оловен печат, насочващ към основателите на Бачковския манастир са открили археолозите от екипа на проф. Николай Овчаров при проучванията на Скалния град на траките Перперикон край Кърджали, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.
Перперикон е предполагаемото име на тракииското селище.Перперек е доказаното име на Българският средновековен град.
:D :D :DХем град на траките,хем християнски реликви.Стига си копирал от другите сайтове,и ние ги четем тез неща.Напиши нещо твое,лично.

И да не забравяме името на сайта!!!Български крепости.
Milowitz
Стотник
Стотник

Мнениеот marhis » 02 Сеп 2009 22:16

"Стига си копирал от другите сайтове,и ние ги четем тез неща.Напиши нещо твое,лично."  :D

Аз нямам претенции нито за авторски права нито са достоверност на дадена информация, а относно какво, как и защо правя - ще Ви помоля да се въздържате от подобни изказвания! Не Ви карам да ги четете "повторно".... ;)
Аватар
marhis
Стратег
Стратег

Мнениеот Milowitz » 02 Сеп 2009 23:43

И каква е Вашата претенция относно какво,как и защо правите???

За мен едно нещо е видно,което правите,а то е:Ctrl C/Ctrl V и за потвърждение-линк.Може да си мислите,че правите НЕЩО,но то на проЗт език е "спам" и "чат".И за да не ме "карате"да ги чета повторно,просто спрете да публикувате неща,които са били публикувани по другите сайтове още преди няколко години(не визирам настоящата тема).Моля!!!
Milowitz
Стотник
Стотник

Мнениеот marhis » 02 Сеп 2009 23:58

Ако внимателно разгледате форумът,вероятно ще забележите,че всичко в основата си е "цитати","копия","Ctrl C/Ctrl V","Преписи",......
Относно е или не форумът за "Българските крепости"........реално в по-голямата си част те са тракийски,римски,византийски...и не са "крепости",а укрепени градове минали през различни етапи и епохи,крайпътни станции или части от цялостна защитна и наблудателна с-ма.
А на този принцип можем далеч да надхвърлим границите на България като територия.
И...да разбирам,че призивът Ви като цяло е за преостановяване на действието на сайта или конкретно имате към мен лично някакви забележки?
Нямам претенции към и за нищо!

п.п.Сайта има администратор и ако има нещо нередно извършено от мен волно или неволно...моля да вземе мерки!
Последна промяна marhis на 03 Сеп 2009 00:09, променена общо 1 път
Аватар
marhis
Стратег
Стратег

Мнениеот Guest » 15 Дек 2009 15:48

На проф. Николай Овчаров само две неща харесвам в дейността му: от всичко се стреми да направи медийна сензация и умее да намира пари за проучванията. Те тези две неща са си взаимносвързани. И влезе в историята на археологията с едно ново понятие: чалгаархеология  :).
Guest

Мнениеот Avitohol » 15 Дек 2009 17:46

Milowitz написа:И каква е Вашата претенция относно какво,как и защо правите???

За мен едно нещо е видно,което правите,а то е:Ctrl C/Ctrl V и за потвърждение-линк.Може да си мислите,че правите НЕЩО,но то на проЗт език е "спам" и "чат".И за да не ме "карате"да ги чета повторно,просто спрете да публикувате неща,които са били публикувани по другите сайтове още преди няколко години(не визирам настоящата тема).Моля!!!

Някои леки уточнения от моя страна:
1. В този сайт няма нищо, което да отговаря на понятията "спам" и "чат". Който не е съгласен, моля да почете какво представляват тези понятия, преди да ги ползва като квалификации.
2. Една от основните идеи на форума към сайта е да се събират материали за обектите, които след обсъждане да се ползват като изходен материал за статии, които се качват в сайта. Ако на някой не му харесва това, може да даде по-добро аргументирано предложение, което с удоволствие ще обмисля.
3. Името "Български крепости" е донякъде условно по няколко причини:
  - трудно е да се дефинират крепости като чисто български. Много место например върху тракийско укрепено селище се строи римско укрепление, което след това се ползва от І БГ държава, после от византийците, после след преустройство от ІІ БГ държава и т.н. Хайде да ми каже някой каква е тая крепост сега.
  - желанието ми е да събираме информация за всякакви обекти с по-силно или по-слабо изразени отбранителни функции, но дори и тази рамка не е абсолютна.
  - интересите ми се простират върху сегашни и бивши български територии, но съм качил в сайта дори и няколко статии за замъци в Западна Европа и смятам да кача още когато мога.
  - имам желание за развитие и на секция с исторически статии
С други думи няма хард дефиниция какво точно ще бъде съдържанието, а по-скоро обща насока. Причината е че мен лично ме интересуват всички споменати теми и обекти. Както винаги съм казвал: отворен съм за всякакви смислени идеи, предложения и градивна критика.

P.S. Сори за късния отговор. Някак съм пропуснал този спор и чак днес го видях и отговорих.
Последна промяна Avitohol на 15 Дек 2009 17:57, променена общо 1 път
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот tyrsa4a » 16 Дек 2009 11:12

Според мен е по- добре да има нещо драснато за обекта, отколкото да няма нищо.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Guest » 17 Дек 2009 18:10

Може би колегата е прав до някъде, защото тези цитати от дадени медии са може би за секцията новини. А и според мене когато се създава някоя тема е препоръчително според мене да не се слагат други линкове към други сайтове с подобна информация, защото в такъв случай сайта няма да има име "bulgariancastles.com", а може да се преименува на "bulgariancastleslinks.com".
Може би аз не разбирам идеята на сайта, но според мене това трябва да е сайт със собствена информация, а не с линкове към други сайтове. Това е мое мнение, а и аз съм винаги съм оценявал труда който го полагат хората които пишат тука, макар и да не се познаваме.
Guest

Мнениеот Avitohol » 18 Дек 2009 05:50

Genesis написа:Може би колегата е прав до някъде, защото тези цитати от дадени медии са може би за секцията новини. А и според мене когато се създава някоя тема е препоръчително според мене да не се слагат други линкове към други сайтове с подобна информация, защото в такъв случай сайта няма да има име "bulgariancastles.com", а може да се преименува на "bulgariancastleslinks.com".
Може би аз не разбирам идеята на сайта, но според мене това трябва да е сайт със собствена информация, а не с линкове към други сайтове. Това е мое мнение, а и аз съм винаги съм оценявал труда който го полагат хората които пишат тука, макар и да не се познаваме.

Линковете се дават, защото аз ползвам информация от даден източник, а не я крада. Трябва да се уважава и чуждият труд.
Какво разбираш под собствена информация? Според мен статия от собствена информация е химера в областта на историята. Всеки историк и аматьор ползва източници, извличайки и компилирайки от тях информацията която му е необходима. Естествено е задължително да се позове на източника (това ни връща към линковете). В историческата наука повечето хора не са източници. Не може всеки да е Шкорпил на тоя свят. Да не говорим и че засега не можем да се върнем в миналото за да опишем лично каква е била хавата.
Аз така ги виждам нещата. Честно казано имам чувството че не разбирам какво ви притесняват линковете. Готов съм обаче да водим дискусия, за да ми се изясни. Дайте конкретни примери.
Каква е идеята на сайта и форума към него описах по-горе. Ако има въпроси, моля питайте.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Guest » 18 Дек 2009 08:44

Не лошо всичко, каквото се намери за даден обект да се поставя в секцията при него. За да не си губи човек времето да търси информацията из целия Интернет. намираш, поставяш и даваш линк или цитираш източника.
Guest

Мнениеот Guest » 18 Дек 2009 10:30

По принцип всичко е по схемата на копирането и на обогатяването. Едно нещо става красиво, като се вземе от много места и се събере в едно цяло. Но когато се прави това трябва даси добър "дизайнер". Говоря по-абстрактно. Като цяло мога и аз да бъркам някъде
Guest

Назад към Перперикон