Виж темата - Шишманово кале

Шишманово кале

Крепости, замъци и руини в югозападна България

Модератори: Avitohol, Administrator

Шишманово кале

Мнениеот Milowitz » 29 Дек 2008 16:22

Здравейте на всички.Както се казва-Първи пост,първо представяне на крепост.

Шишманово кале се намира на пътя за селата Говедарци и Бели Искър,след град Самоков.Точното местоположение е по пътя за Говедарци в Шишманов проход,в подножието на Шишманов връх,на десния бряг на р.Бели Искър(тази година,археолози откриха следи от крепостни стени и на левия бряг на реката,но още не съм бил там).

Трета поред година,екип от Самоковския исторически музей,извършват разкопки на мястото.Община Самоков и частни дарители,спонсорират благото деяние.В личен разговор с един от водещите на екипа разбрах някои неща,за съжаление малко.Тепърва планината ще разкрива своите тайни.В подножието на върха е разкрита Ранно-християнска базилика,до нея манастирски комплекс,който е бил опожарен през VII В.Строителството се определя от Римско време.Базиликата е извън крепостната стена,а манастирския комплекс е долепен за нея.Изкачвайки се нагоре по чукарите се стига до едно малко парче крепостна стена.Спойката не мога да определя каква е,защото е замазвано с цимент в по-ново време.Археолога беше категоричен,че градежите са от Римската епоха,които са били опожарени и разрушени от нахлули през VI/VII В.варвари.Това ,което е интересно е митологията.В разговори с хора от околните села,всичките приказки и легенди са свързани с цар Иван Шишман и неговите последни дни.Всеки извор,долчинка,проход,връх,чукар и т.н. в този район е С НЕГОВОТО ИМЕ.Голяма част от приказките са,че на това място цар Шишман се е изправил за последна битка с турците.В разгорелия се бой му била отрязана главата,но той бил с много здраво телосложение и продължил да се движи напред още няколко метра,като размахвал меча.Да,знам че съвременната история е дала отговор за лобното му място,но идеята ми е друга.Както знаете,през късното средновековие,замъците и крепостите,започват да се строят все по-високо и на по-непристъпни и скални места.Всичко,което е открито до този момент е в подножието на в.Шишманов връх и по околните ниски хребети.Дали нагоре по чукарите в храсталаците не се крие средновековната Българска крепост?Няколко пъти опитвах да се изкача до горе,но всеки път без успех.

ИзображениеИзображениеИзображение

Подготвих още доста снимки,но системата не ми позволява.Ако админа иска ще му ги пратя на ЛС.
Milowitz
Стотник
Стотник

Re: Шишманово кале

Мнениеот Avitohol » 29 Дек 2008 18:14

Здрасти, радвам се че имаме нов съмишленик!
Ако искаш да изпращаш повече или по-големи неща, ползвай засега мейла - admin@bulgariancastles.com
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Avitohol » 04 Яну 2009 16:11

Редактирах и качих статията в сайта - ето тук.
Също така обработих и качих и изпратените снимки.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот tyrsa4a » 10 Мар 2009 22:43

Очакваме още!!!  ;)
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Guest » 17 Мар 2009 21:34

Имаш предвид навътре в планината да има крепост?
Guest

Мнениеот Milowitz » 18 Мар 2009 00:40

На вътре в планината е не съвсем точен израз,защото това е просто предпланински масив.Същинската Рила започва от устието на Черни искър,което е зад Шишманов връх и снимките които съм показал.
Milowitz
Стотник
Стотник

Мнениеот Avitohol » 18 Мар 2009 11:03

Между другото по принцип ако някой може да направи скица на някоя крепост, руини и прочие, може да я сканира и да я изпрати, аз ще я пречертая с някаква програма, или ще я ретуширам и ще имаме план.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Guest » 20 Мар 2009 17:56

Ами аз мога да се пробвам да направя план на тази крепост, но няма да е нещо особено. Най-добре  е запазена църквата. Пратих засега едни снимки от моето посещение там, но незнам дали стават.
Последна промяна Guest на 20 Мар 2009 18:02, променена общо 1 път
Guest

Мнениеот Guest » 20 Мар 2009 18:01

Milowitz къде тогава си правил опити да се качиш? А направи ли ти впечатление един канал, да го наречем, зад църквата?
Guest

Мнениеот Milowitz » 20 Мар 2009 21:04

Разбира се,че се качих.Навсякъде съм се качвал с изключение на Аневско кале. :-[Мисля в сайта има и моя снимка от крепостен зид.Ръководителя на разкопките,уверено ми казваше,че този зид е от римската епоха,че след края на   Римската империя,крепоста престава да съществува.Обаче местната митология и фолклор са на друго мнение.А аз имам много въпроси без отговори.Оставам на вас.
1.Къде е бил средновековен Самоков?
2.Коя крепост е охранявала пътя до Византия през планината,сегашния язовир Бели искър,Гоце Делчев и по поречието на р.Места до Бяло море?
3.Защо всяка скала,чучур и чешма,връхче и чукар,носят името-Шишманов?

Влезне ли се с армия в Самоковското поле,въпрос на часове е да се стигне до Средец,Филипопол,средногорските проходи и старопланински.Правил съм преход,пеша от с.Бели Искър до яз.Бели Искър-3 ч.От язовира се вижда Гоце Делчев и Бяло море.Крепости около полето почти няма с изключение на крепоста при Алино,която е охранявала пътя към Средец по билото на Витоша,Урвич ,която е охранявала пътя до Средец по устието на р.Искър и тази за която говорим.

"Канал",да направи ми впечатление.Това е планински извор,лятото пих вода от него.Възможно е това да е било каптаж,система за снабдяване с вода на хората вътре в крепоста.
Последна промяна Milowitz на 20 Мар 2009 21:08, променена общо 1 път
Milowitz
Стотник
Стотник

Мнениеот Avitohol » 21 Мар 2009 08:16

balhara написа:Ами аз мога да се пробвам да направя план на тази крепост, но няма да е нещо особено. Най-добре  е запазена църквата. Пратих засега едни снимки от моето посещение там, но незнам дали стават.

Не е нужно да е особено. Просто ще е добре ако можеш да дадеш ориентация спрямо север и евентуално ако можеш да предположиш някакви размери.
Аз ще пробвам да го ретуширам, или пречертая.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Avitohol » 21 Мар 2009 08:35

Milowitz написа:
2.Коя крепост е охранявала пътя до Византия през планината,сегашния язовир Бели искър,Гоце Делчев и по поречието на р.Места до Бяло море?
3.Защо всяка скала,чучур и чешма,връхче и чукар,носят името-Шишманов?

Влезне ли се с армия в Самоковското поле,въпрос на часове е да се стигне до Средец,Филипопол,средногорските проходи и старопланински.Правил съм преход,пеша от с.Бели Искър до яз.Бели Искър-3 ч.От язовира се вижда Гоце Делчев и Бяло море.Крепости около полето почти няма с изключение на крепоста при Алино,която е охранявала пътя към Средец по билото на Витоша,Урвич ,която е охранявала пътя до Средец по устието на р.Искър и тази за която говорим.

Чел съм още и за Европейското Кале, наречено така на едноименния връх(така и не разбрах кой е този връх).

Равулското кале, намиращо се на връх Голяма Равуля – 1019 м. н. в., намиращ се на 1 час път от с. Долни Пасарел срещу течението на р. Искър. Построено е от местните селяни при непосилни условия на труд, та чак "дете в майка проревало". Оттук е дошло и името на крепостта.
Долнопасарелския манастир "Св. св. ап. Петър и Павел" е на 4 км. от с. Долни Пасарел, Софийско. Изграден е на малка тераса над водослива на малко ручейче течащо по Беларски дол и р. Искър на 760 м надморска височина. Терена е подравнен с помощта на подпорна стена от суха каменна зидария. Северно от него се издига вр. Калето (Равулското кале).

Германско кале на връх "Калето" над Германския манастир.
Градище над с. Лозен.
Гарван камък над Нови хан

Старият път от София за Самоков е минавал през тогавашното село Горни Лозен и планинския проход "Влаковете". Името на прохода дошло от волските и конските впрягове, които "извлачали" тежките товари по стръмния северен склон към прохода. От там пътя се спускал до с. Долни Пасарел и продължавал по долината на р. Искър.
Последна промяна Avitohol на 21 Мар 2009 08:38, променена общо 1 път
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Avitohol » 21 Мар 2009 08:49

Milowitz написа:1.Къде е бил средновековен Самоков?

Има хипотеза, че Шишманово кале е центърът около който се е развивал средновековен Самоков.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Avitohol » 21 Мар 2009 08:53

Ето един документ на община Самоков, в който има много бла-бла, но има и описание какво са правили и какво мислят да правят по Шишманово кале.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот Avitohol » 21 Мар 2009 08:56

Avitohol написа:Редактирах и качих статията в сайта - ето тук.
Също така обработих и качих и изпратените снимки.

@Milowitz: Можеш ли да направиш някакъв коментар към снимките които ми изпрати и аз качих в сайта? Примерно: северната стена и т.н. Ще ги сложа като заглавие като се отваря снимката.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Следваща

Назад към Югозападна България