Виж темата - Алински манастир и крепост

Алински манастир и крепост

Крепости, замъци и руини в югозападна България

Модератори: Avitohol, Administrator

Алински манастир и крепост

Мнениеот Петър » 14 Яну 2012 20:03

Това лято на връщане от Алинския манастир "Св.Спас" вляво от пътя водещ към с. Плана забелязах нехарактерно струпване на камъни.Направих няколко снимки, който могат да се видят на:
http://www.sibir.bg/index.php?page=phot ... bID=413503
Мястото се намира на леко заоблен и доминиращ над околността връх, на стотина метра от пътя и на около 500м. преди сливане на пътя идващ от манастира и този вървящ по билото на планината. Във Wikimapia и Googleearth/в Panoramio с n/n Petar T&Petar BG/  съм качил снимка за ориентиране и указване на координатите.
Може ли да уточним местоположението на крепостта за която става дума.Описано е, че манастира се намира непосредствено под връх Калето на който през средновековието е съществувала крепост.На снимка нр.8 съм заснел въпросният връх,вляво под него се намира манастирът.Координатите на публикуваните от azorpq снимки са доста далеч от действителното местоположение на манастира,по права линия на около 2 км. Между впрочем в Wikimapia при голямо увеличение излиза указание за местоположението на манастира непосредствено до тези от снимките, но то е неточно.
Аватар
Петър
Десятник
Десятник

Re: Алински манастир и крепост

Мнениеот pepopepo » 15 Яну 2012 03:23

Тези описания които си описал можеш ли да ги дадеш в кординати? Ако не посочи в Мапията местата които имаш предвид.Става като кръсчето го слагаш на мястото което имаш предвид и копираш линка от браузъра и го постваш тук.Твоите снимки ги видях но не виждам това което си снимал да е средновековна крепост.По - вероятно да е тракийска. Поне по снимките това се вижда.Има ли парчета хоросан по камъните? На Азор ясно си личи средновековна крепост.Видях,че отбелязания манастир в мапията той го е отбелязъл за изтриване. Може да става въпрос за две отделни крепости.

Моите скитания: http://pepopepo.snimka.bg/
Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Петър » 15 Яну 2012 23:05

Привет!
Не казвам, че е крепост,просто ми направи впечатление голямото количество струпване на камъни с нехарактерни по размер и вид за местността.Ако сега решим с тях можем да изградим стена или каменна къща, просто са готови за тази цел, което ме навежда на мисълта, че може би е имало нещо.Не става въпрос за крепост,по скоро някакво малко съоръжение от типа "огнен телеграф".Предположението ми се базира на факта, че има визуална връзка с калето над манастира,намира се на пътя идващ от с.Алино и продължаващ в северна посока.Според  мене наличието на път  обуславя съществуването на укрепено място разположено в близост до манастира, иначе наличието на такова съоръжение на това място е безпредметно.Що се отнася до координатите: в Wikimapia снимките са с дадени координати-отваря се снимката, кликва се върху името на автора/в случая Petar BG/,снимките се отварят в Panoramio,където са с локация. При по голямо увеличение се забелязва наличието на скална порода на указаното място.По добре се вижда в Googleearth. 42° 26' 52.71" N  23° 26' 3.60" E  
За манастира по същият начин.Снимката с автор Petar T е локализирана в двора на манастира.За съжаление времето в Wikimapia е облачно и не се вижда,но в Googleearth можем да избрем сезон при който небето е чисто и манастира се вижда ясно.Снимката ми тук все още не се е появила, но кординатите са 42° 26' 23.51" N  23° 24' 49.82" E
И една подробност, от снимките на azorpq се вижда,че въпросната крепост се намира сред широколистна гора, такава каквато е в месността Калето над манастира,докато локацията на снимките води към гъста борова гора. Това се вижда много добре в  Googleearth при смяна на сезоните.
Аватар
Петър
Десятник
Десятник

Мнениеот pepopepo » 16 Яну 2012 01:13

Говорих с Азор.Ходил е два пъти до там.Преди да отбележи мястото е проследил пътя по който е ходил с колата и после пеша.Проследил го е с Мапията и с топографска карта която има на района като е отчитал и особенностите на релефа.Той казва,че неговото отбелязване е точно.Това което си снимал ти се намирало по средата  м/у двете квадратчета  които са отбелязани от ляво на пътя по посока манастира.Бил съм с Азор на обиколка и знам на какво е способен.Отбелязъл е крепоста и под нея манастира.На твоята снимка N 8  се вижда,че мястото отбелязано от Азор отговаря на снимката.На снимките в Гугъл Ърт не вярвай много защото или са качвани когато Ърта беше с ниска резолюция и от там стават големи грешки или ги качват хора скарани с ориентиранелто по карта.Сблъсквал съм се с много такива случаи. Манастира и калето за мен вече е уточнено къде се намира,още повече че Азор когато качи албума със снимките си от там си спомням,че стана въпрос че мястото на манастира е сгрешено в мапията. Тоест за това в облъка е отбелязано неправилно.

Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Fritz the Fox » 16 Яну 2012 13:19

Добре де, в крайна сметка някой можели да качи координатите на тази крепост от снимките на Азор?:)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот pepopepo » 17 Яну 2012 04:19

Координати: 42°26'21"N   23°26'21"E
http://wikimapia.org/#lat=42.4393753&lo ... 9&l=11&m=b
Малко по-надоло на картата е и манастира.

Ето описание от Азор как се стига до крепоста:

От селото се хваща пътя за язовира, трябва да се питат местните, не всички знаят за калето. Асфалта стига до язовира, хваща се черен път преди язовира, отляво на гората. Кара се все направо през широки полета, все по нагорнище. След няколко км. се вижда, че пътя влиза в гора. Преди гората (100-200м.) има отбивка вдясно, кара се по нея, първо през полето, после през гора. В края на едно спускане има десен завой и после стръмно изкачване. Малко преди него отляво има изоставен фургон, вдясно има път, който се спуска стръмно и води до манастира. С джип може да се продължи по него, с кола не. Ако фургона вече го няма, ориентирите са - спускане, разклон надясно, след него десен завой и стръмно качване. След няколко км. вървене, около 40 мин. мое темпо се стига до разширението с манастира, крепостта е на хълма зад него вляво, като си с лице към манастира.
Последна промяна pepopepo на 17 Яну 2012 04:23, променена общо 1 път

Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Fritz the Fox » 17 Яну 2012 08:25

Нещо ми се струва че има малка грешка!!! Навсякъде където чета, казват че Алинската крепост се намира в непосредствена близост до Алинския манастир а координатите на Алинския манастир са: 42°26'22.63"СШ  23°24'50.36"ИД, което е доста по далече на запад от координатите които ми посочваш за крепостта. Знам че си сигурен в това което казва за местоположението Азор но можели да се е объркал малко при локацията?
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот pepopepo » 17 Яну 2012 11:48

Къде е грешката? Крепоста е на високото а манастира е доло в подножието?

Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Fritz the Fox » 17 Яну 2012 12:29

Наложи координатите на Манастира  и на крепостта в google earth и ще видиш че крепоста пак излиза в ниско в дефиле и то на 2 км по права линия от манастира. А 2 км не са непосредствена близост!:)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот pepopepo » 17 Яну 2012 19:16

Ако твоите данни са засичани с JPS тогава няма начин да паснат на картата.Има разлика.Лично съм го изпитвал на гърба си.Картите производни на Гугъл Ърт имат разминаване по простата причина,че са съставени от плочки и после са сглобявани.При сглобяването е достатъчно много малко да не паснат и се получвава изместване с кординатната система на навигациата.Азор казва,че до твоите кординати е пътувал с колата или по-ясно до големия квадрат който е отбелязан за манастира.Оттам е продължил пеша до манастира и крепоста.Виж описанието.

Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Петър » 17 Яну 2012 21:22

Онагледявам в картинки дискусията и се надявам да бъда разбран за това, което искам да кажа.Ако има грешка тя трябва да се поправи.Смятам, че има и затова споделям тук с вас.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208196_r.jpg
На снимката съм дал маршрута по който минах до манастира.Начална точка е сп. Кантона на автобуса за с. Плана, покрай вододайната зона,по билото на Плана с отклонение в дясно по хребета да сляза към обекта с цел да спечеля време за да се изкача до Калето.За съжаление стигнах само до трасето на стария Рилски водопровод и бях принуден да се върна защото местността стана много стръмна,пътеката се изгуби,храсталаци и въобще диво място.Обиколният маршрут и после връщането през с. Плана ми отнеха много време, така че изкачването до Калето отпадна, а и бях рамкиран от разписанието на транспорта.Само ще вметна, че от с. Плана до манастира може да се отиде с джип.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208197_r.jpg
Координатите на Алинския манастир Св. Спас

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208198_r.jpg
И една подробност, от снимките на azorpq се вижда,че въпросната крепост се намира сред широколистна гора, такава каквато е в местността Калето над манастира,докато локацията на снимките води към гъста борова гора. Това се вижда много добре в  Googleearth при смяна на сезоните.

Според мене координатите на снимката трябва да се корегират.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208199_r.jpg
Снимката е от м.февруари, шумата е опадала и ясно се различават местата заети от широколистна и иглолистна гора.Ясно се виждат и изкуствените залесявания.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208200_r.jpg
Не става въпрос за крепост,по скоро някакво малко съоръжение от типа "огнен телеграф".Предположението ми се базира на факта, че има визуална връзка с калето над манастира,намира се на пътя идващ от с.Алино и продължаващ в северна посока.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208202_r.jpg
Може би от тук се получава грешката, става въпрос за сградата, която се бърка с манастира.

http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0304419/img_304419_2208201_r.jpg
Много не разчитам на тези карти, но дават някаква представа.

Мисля, че разликите в засичанията между JPS и векторните карти е възможно, но тук става въпрос за сателитни снимки и даже и да има някакво разминаване,в което лично се съмнявам, защото се прави от компютърна програма,разстоянието между двата обекта е доста голямо за грешки от такъв род.
След няколко км. вървене, около 40 мин. мое темпо се стига до разширението с манастира, крепостта е на хълма зад него вляво, като си с лице към манастира.

Мисля, че всичко е ясно.
Аватар
Петър
Десятник
Десятник

Мнениеот pepopepo » 17 Яну 2012 23:13

Сега стана ясно,че Азор не го е отбелязъл правилно.Изпрати ми неговата карта и тя окончателно ме убеди.На неговата карта има отбелязани разкопки малко по-нататък по пътя за село Плана. Азор е отбелязъл за изтриване неговите отбелязвания за манастира и крепоста в мапията. Твоите снимки с камъните определено са траки.Виж на местата на картата които са отбелязани разкопки.Прилагам и скрийншоти от картата.
Прикачени файлове
ScreenShot146.jpg
ScreenShot147.jpg
Последна промяна pepopepo на 17 Яну 2012 23:15, променена общо 1 път

Аватар
pepopepo
Княз
Княз

Мнениеот Fritz the Fox » 18 Яну 2012 14:29

Е мерси!!! Мисля, че Петър сложи точка на спора и на мен ми се изясниха точните координати ! Благодаря на всички!:))
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 24 Яну 2012 15:50

Много интересно.  :)
Пълните ми душата.  :D
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Петър » 12 Апр 2012 20:36

В началото на месеца ходих до Алинския манастир и с главна цел да посетя м. Калето,където се намират останки от отбранително съоръжение или крепост, за съжаление с липсваща информация в исторически план за този обект.Въпреки достата писания тук за местонахождението на крепостта, местоположението и по координатите от снимките на azorpq не отговарят на действителното местоположение на обекта.Действително разликата от приблизително 2 км.преди първата корекция, сега тя е сведена до 150-160 м./по права линия, или около 300 м. по терен/, но мисля, че трябва да бъдем точни, не става въпрос за метри,в случая за две различни местности.

1 Alino
Съществуващото местоположение върху Wikimapia
2 Alino
Поглед от манастира/точката на заснемане е до църквата, означена с червена стрелка/.Приблизителното местоположение е сред борова гора и от стратегическа гледна точка безсмислено.В горната дясна част на сателитната снимка, макар и трудно,се виждат останките от предполагаема крепостна стена или някаква част от отбранителното съоръжение.
3 Alino
Приблизително в този периметър се намират останките от крепостта.
4 Alino
Действителните координати определени според Googleearth
5 Alino
Сателитна снимка с визуални детайли и указания на точките за заснемане.
048-останките на предполагаемата крепостна стена.
047-все още добре очертаният път към крепостта.
045-серпентините на пътя към крепостта.
035-поглед към калето от недостроената манастирска  сграда

Прикачени файлове
1 Alino.jpg
2 Alino.jpg
3 Alino.gif
4 Alino.jpg
5 Alino.jpg
Аватар
Петър
Десятник
Десятник