Виж темата - Пирдопските калета

Пирдопските калета

Крепости, замъци и руини в югозападна България

Модератори: Avitohol, Administrator

Пирдопските калета

Мнениеот Петър » 03 Юли 2012 00:38

Отварям тази тема, защото за тези "митични" калета писахме в темата "Пернишка крепост", разбрах, че Търсача ще пообиколи този район и малко да систематизираме нещата.
На картата, която бях дал в "Пернишката крепост" с обозначените възможни места за наличие на калетата, на терена за съжаление не открих нищо, не защото няма,просто местата се оказаха в охраняема от армията зона и няма достъп до тях.На едното от тях при увеличение се вижда:снимка 4.
Името "Калето" на водосборника идва от названието на съществуващо в района крепостно съоръжение, видно на карта 1, и локализирано приблизително на карта 2 и 3.На дъното по-всяка вероятност са останали тракийски могили, който преди потопяването са били проучени.Много вероятно е да личат все още останки от калето,но същото попада в режимна зона на Медет.
В долният десен край на карта 1, в местността Булгурника има означение за наличието на крепостно съоръжение, локализирано на карта 5.
В района на с. Църквище също има означена крепост, според мой проучвания със следи върху терена,но самото местоположение не е дадено точно,но това вече е Стара планина.
Прикачени файлове
06.12 066.jpg
Калето 1a.jpg
Калето 3a.jpg
Калето 6.jpg
Калето 4a.jpg
Аватар
Петър
Десятник
Десятник

Re: Пирдопските калета

Мнениеот tyrsa4a » 03 Юли 2012 14:06

Ако се вярва на руската карта 1. (хубаво е да ми я пратиш да си я имам) срещу отбелязаното Кале, се влива река Кара дере. Следователно крепостта е или на следващото възвишение в дясно от отбелязано на по- новата карта, или е потопено (което е по- вероятно). На снимка pirdop се вижда възвишението, но според мен крепоста би трябвало да е на снимка pirdop2.
Прикачени файлове
pirdop.jpg
pirdop2.jpg
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 03 Юли 2012 14:12

За крепостта на булгурника- не е локализирана точно. Ако ми пратиш цялата карта 1, мисля, че мога да локализирам мястото с точност до 100%. А ако имаш и други такива много готини карти, горещо те моля да ми ги предоставиш. Просто си умирам за карти.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 03 Юли 2012 14:21

И няма да пообиколя района. Ако имаше как да го пообиколя, щях да ти се обадя и да го пообиколим заедно. Просто има подробна информация за Средна гора, която включва и около стотина крепости, които ще локализираме и качим в сайта с много малко информация, която има за обектите. Ако те интересува ще ти я пратя- съдържа информация за пътеки, реки, върхове, проходи и др. Всичко за планината така да се каже. Много добро четиво.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 03 Юли 2012 14:26

Крепостта "Разбий топа" до село Вакарел говори ли ти нещо? Около Вакарел имало много крепости и стражеви кули по Суха река и по река Габра. За тях нямам никаква информация. Ти да имаш нещо открито като крепост в този район?
Последна промяна tyrsa4a на 03 Юли 2012 14:30, променена общо 1 път
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Петър » 06 Юли 2012 20:19

Изпращам въпросната карта.Може да се изтегли и тъй като снимката е с по-голяма резолюция е възможно да се увеличи без значителна загуба на качество.Мога да я изпратя и на хартиен носител ако има нужда.Да се има предвид, че на картата съм забелязал някой неточности и локацията на крепостните съоръжения е приблизителна спрямо терена.
От следващите две снимки смятам, че ще се разбере, какво съм имал предвид.
Съществуването на крепост "Булгурника" на отбелязаното на картата място за мене е изненадващо и трудно обяснимо.
До с. Църквище е отбелязана крепост, по мой проучвания има следи на терена,локацията не е точна.
В района на Еленската базилика има отбелязани две крепости, но според мене трябва да се търсят в по широк периметър.
Конкретно за района на Вакарел нямам информация,ако науча нещо ще споделя.
Прикачени файлове
Пирдопски калета 1.jpg
Калето 2aa.jpg
Калето 7.jpg
Аватар
Петър
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 07 Юли 2012 23:45

Без обход на терен трудно може да се разбере, особено сега, когато терена е толкова променен! Но според мен, Търсача е по - прав за местоположението, ако се съди по картата. Все пак дерето се влива западно от крепостта в р. Тополница, а не източно. Само дето ми се струва, че не е потопено а е, по - скоро, на първата снимка, която е пуснал Търсача.

Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Назад към Югозападна България