Виж темата - с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

Крепости, замъци и руини в югоизточна България

Модератори: Avitohol, Administrator

Re: с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

Мнениеот Arch0ne » 25 Окт 2015 19:53

Здравейте. След като поредното ми ходене до археологическия музей беше безрезултатно, реших че и сам мога да се опитам да намеря укреплението (ако изобщо е имало такова). Първоначално обходих билото от 42°38'37"СШ - 26°59'29"ИД до 42°38'33"СШ - 27°00'19"ИД и не открих нищо, което да наподобява градеж. Проблемът е, че дори и да е имало, гората наоколо е залесявана на ново в близкото минало в следствие на пожар и целият хълм е предварително обработен и оформен. С други думи - и да е имало градеж, най-вероятно камъните от него са били премахнати, а терена обезличен. Но не ми се вярва. Единственото по-подходящо място между тези координати е самото начало(42°38'37"СШ - 26°59'29"ИД). От там има визуална връзка с няколко крепости около Карнобат, но не и Маркели и Ктения. Причината да няма визуална връзка с Маркели е високата част на възвишението "Хисар", зад което остава Маркели. А Ктения е скрита от високата част на самия хълм на който се намираме.(От най-високата част на хълма има визуална връзка с Ктения, но отново Маркели е "скрита".) След това се отправих към 42°38'42"СШ - 27°00'35"ИД. Останах изненадан колко подходящо всъщност е мястото за изграждането на крепост - хълмът е с почти отвесни склонове от всички страни освен от юг и югозапад и има видимост към 6 крепости около Карнобат - двете до с. Зимен, Ктения, Крачуна до с. Искра, Шумнатото кале до с. Чукарка и Курткаджанското кале до с. Вълчин. Пряка визуална връзка с Маркели обаче няма, не може и да има. Причината е, че на югозапад от този хълм се намира най-високата част от големият хълм, на който се намираме и фактически попадаме в сянката му и на около 30-40 метра по-ниско от върха му. А Маркели е точно на югозапад от нас. В южната част на хълма се забелязват следи от по-съвременни градежи - тухли и керемиди от средата на 20 век. Обходих склоновете на хълма от всички страни за да се опитам да намеря следи от крепостна стена, но сигурно индикации за това не открих. На върха на хълма е пълно с разхвърляни камъни, но не мисля, че те са ломените камъни от другите крепости които съм свикнал да виждам. Нямаше и следи от строителна керамика и хоросан. Няма следи и от ров откъм по-достъпните южна и югозападна част. Възможно ли е все пак да става въпрос за тракийски градеж без хоросан и с необработени камъни? Още повече, че в северозападната част на хълма открих скала, която е издълбана(възможно е да е естествено образувание) и е възможно да е служила за ритуални обреди при траките. Оправих се към другите координати - 42°38'44"СШ - 27°00'20"ИД. Този хълм е по-малък от първия и почти толкова недостъпен като него. Разликата е, че тук нямаше разхвърляни камъни като при първия. Обходих го целия и не открих нещо интересно. На запад от тези два хълма има още един по-малък. За всеки случай реших да проверя и него, но и там нямаше нищо интересно.

Личното ми мнение е, че ако е имало крепост-връзка между Маркели и Ктения и тя се е намирала на югоизток от Карнобат, то тя е била около най-високата част от хълма. Днес тя е обезлесена, но все още си личат браздите останали от последното залесяване. Т.е и да е имало нещо с археологическа стойност, вероятно е било обезличено. Самият връх пък не предоставя естествената непристъпност, необходима за изграждането на крепост. Така че най-вероятно можем да говорим за кула. Оставам настрана въпроса, че дори и с една 10-12 метрова кула сме много далеч от Маркели. Най-високата част на Маркели(цитаделата) е на височина 214 м. Най-високата част на "Хисар" е около 390 м. Точно тя пречи на визуалната връзка между Маркели и хълма на югозапад от Карнобат. Не съм се качвал на най-високата част на "Хисар", сега там е изградена телевизионна кула, но е напълно възможно от там да се вижда директно Ктения, ако ли не една кула може да прави така търсената от нас визуална връзка поне до гр. Карнобат. Все пак наснимах доста хълма от 42°38'42"СШ - 27°00'35"ИД. Поне за мен мястото е перфектно за крепост. Но дори и да е имало такава, не е тази която ние търсим :)

П.С: Забравих да спомена, че в близост до най-високата част на хълма минава черен път. Интересното за него е, че той започва близо до село Козаре, където е крепостта Ктения. Още по-интересното за него е, че е римски път. Нямам негови снимки, за съжаление. Пътят е дълъг около 2 км и както е сравнително добре запазен, изведнъж се изгубва в обработваемите площи наоколо. От там пътят продължава като черен и стига до хълма на югоизток от Карнобат. Вероятно тук е минавал пътят между двете крепости, защото площта на съвременната карнобатска низина в миналото е бил силно заблатена и обрасла с вековни гори.

Ето ви и снимките: https://plus.google.com/photos/11804653 ... 1073330993
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 25 Окт 2015 23:52

Е много добра разходка! Както ти казах имаше голяма вероятно да се окаже напразна! Поздравления за усърдието и съжалявам, че не си открил нищо!Предположението ти за кула е много добро, но също така не трябва да пренебрегваме това което си констатирал със залесяването. Това е в състояние всичко да изрине, но също така близостта на големия град също е допринесла за обезличаването на обект ако е имало такъв. А ти случайно на някои от тези места не забелязали фрагменти от керамика ? Те остават независимо колко е орано и копано!!! Ако някъде си попаднал и дори да няма видими следи от крепост то най- вероятно е имало такава. А що се отнася до ориентацията малко не съм съгласен :) По- долу ти пуска снимка от googleearth , като : 1. С червено съм нарисувал Маркели; 2. С флагчета съм отбелязал посетените места от теб; 3. С зелен кръг съм очертал най- високата точка ма Хисара - 390 m ; С жълта стрелка съм посочил най- високата точка между посетените от теб хълмове и Мркели - 290 m. Ясно се вижда, че най- високата точка на Хисара остава доста по- на югозапад. А що се отнася до предположението ти, че на мястото на сегашната телевизионна кула е имало древна крепост или кула, то това е напълно възможно и логично, но именно наличието на римския път ни караше да предполагаме, наличието на крепост между Ктения и Маркели в този участък. Да не говорим, че по принцип на всеки 15 до 30 км по римските пътища е била издигана кула за охрана и наблюдение. Още един път браво и похвално за желанието и упоритостта да намериш нещо по слух който не е проверен! Ако си навит на пролет може да направим един общ обход на крепости в кърджалийско, това ни стана като традиция в последно време!
Прикачени файлове
Mark.jpg
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 26 Окт 2015 00:33

Еее, силно се надявах мястото което съм снимал да е било крепост! Много яко място е :) Мда, за ориентацията е напълно възможно тъй като тоя път нямах и смартфон с интернет под ръка и се ориентирах по спомени само. Точно за керамика се оглеждах по време на почти целия преход, но за съжаление не видях никаква. Но пък сега като се замисля - гората е иглолистна и на повечето места земята е покрита с дебел слой иглички. Напълно е възможно да има керамика, но да е скрита под тях :) Относно обиколките из кърджалийско - има да изтече много вода до пролетта, но като цяло съм навит :) Лека вечер от мен.
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот ster » 25 Дек 2015 10:27

Аз също съм от Карнобат и затова искам да споделя мнението си по темата.
Първо не съм съгласен , че няма видимост от Ктения към Маркели.Бях направил снимки, но ще ги приложа по-късно.Подкрепям търсенията в указания район още повече , че в района на връх Гяура е имало могила и антично укрепление.
Извън темата за видимостта за мен са голям интерес останките на 42°38′ 20″N 26°56′ 34″E
Колкото до Драганци има две поселища по посока към Маркели - 42°35′ 01″N 26°58′ 21″E и 42°34′ 31″N 26°58′ 26″E
ster
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 25 Дек 2015 11:23

Между Ктения и Маркели няма начин да е имало пряка видимост без друга крепост да е препредавала сигналите. Ктения е на надморска височина от 324 m, a Маркели е на 220 m, но точно между тях се пада Кралимарковската стъпка с телевизионната кула, която е на над 400 m надморска височина.
Другото обаче е много интересно! Имаш ли снимки от тези места на които си дал координати ? Макар, че според мен и за трите координати се отнася до селища а не крепости, понеже и трите са в много ниски точки в дерета и без почти никаква видимост. Имашн ли информация за тези обекти дали става въпрос за укрепени обекти? А за Гяура си много прав дори се виждат останките от въздуха! Имаш ли информация и снимки за това укрепление на Гяура?
Създадох статия за Гяура, но трябва само да се допопълни!:)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 25 Дек 2015 14:35

Връзката не е задължително да е предавана от крепост. Една сигнална могила е достатъчна!
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот ster » 26 Дек 2015 19:24

Много се извинявам но как се качват снимки - пробвах като пиша мнение, прикачвам файл, и като се зареди на 100 % ме връща в началото
ster
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 26 Дек 2015 21:50

Под диалоговия прозорец в който пишеш текста има бутон "Прикачи фаил" - натискаш го и избираш снимката, която искаш да качиш и натискаш прикачи! След като се прикачи натискаш бутона изпрати и тя се появява във форума! :)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот ster » 14 Яну 2016 15:07

Преди години на това място съм намирал зидове. Трябва пак да намина за да видя
какво е състоянието сега.
Прикачени файлове
Mark.jpg
ster
Десятник
Десятник

Мнениеот Arch0ne » 14 Яну 2016 19:05

ster написа:Преди години на това място съм намирал зидове. Трябва пак да намина за да видя
какво е състоянието сега.

Сигурен ли си, че зидовете не са съвременни? Не ми се вижда като подходящо място за укрепление. Чисто визуално мисля, че знам къде точно е това място, но никога не съм ходил натам. Щом е покрай това дере, нищо чудно да е било и селище.
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 15 Яну 2016 09:15

И аз така мисля но селището може да е било укрепено! Заслужава си да се огледа! :)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 15 Яну 2016 20:02

Селище със сигурност е имало - днес на мястото открих множество останки от битова керамика, но не на мястото, което ster е посочил (42°38′ 20″N 26°56′ 34″E). Там не открих абсолютно нищо. Селището е на съседен хълм в посока северозапад(42°38′24.4″N 26°56′26.7″E). Оградено е отвсякъде с дерета, като склоновете на хълма са доста стръмни и почти непристъпни. Битова керамика видях само в най-северната част на хълма, където е копано, вероятно от иманяри. В останалата част на хълма няма следи от постройки или керамика, поне на повърхността. Няма следи и от каменни крепостни стени. Но не е изключено да е имало палисада, която да прегражда пътя откъм най-уязвимата част на хълма - юг. Точно там има и нещо което наподобява ров, но може и да е естествено образувание.

Снимки: 15.01.2016 г. https://plus.google.com/photos/11804653 ... 2554419233
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 17 Яну 2016 00:12

Като гледам местоположението, за мен си е било укрепено селище, не многго голямо но на такива места се строи само ако искаш някаква защита! Да видим какво ще кажат и другите! :)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот ster » 18 Яну 2016 18:52

Извинявам се за грешката, но Arch0ne ме е коригирал. Мога да добавя, че Д.Момчилов ми е споменавал, че там е имало нещо като чифлик
ster
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 18 Яну 2016 21:58

Това може да го отнесе в съвсем друг период, късното средновековие примерно!!
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

ПредишнаСледваща

Назад към Югоизточна България