Виж темата - с. Терзийско, крепост Лардея. Малко инфо?

с. Терзийско, крепост Лардея. Малко инфо?

Крепости, замъци и руини в югоизточна България

Модератори: Avitohol, Administrator

с. Терзийско, крепост Лардея. Малко инфо?

Мнениеот Arch0ne » 27 Сеп 2015 21:42

Здравейте! Някой има ли някаква информация за моментното състояние на тази крепост: http://bulgariancastles.com/bg/node/3857 ? Сякаш някъде ми беше попаднала информацията, че е заравнена с булдозери от иманяри, но не съм сигурен че ставаше въпрос точно за Лардея... Питам, защото обикалям крепостите с велосипед и искам да знам дали си заслужава да бия почти 25 км до мястото :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Re: с. Терзийско, крепост Лардея. Малко инфо?

Мнениеот Fritz the Fox » 28 Сеп 2015 00:08

Почти винаги си заслужава дори да е изрината с булдозер! Пак има много фрагменти и керамика както и самото място може да се опише подробно! Имай предвид, че за местоположението на Лардея се носят повече легенди отколкото факти, така че едно посещение на координатите в сайта би ни помогнало много за това дали сме били достатъчно прецизни!
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 28 Сеп 2015 10:38

За легендите - да. Още повече че така като гледам в близост до тази крепост има и още една. И все пак Васил Аврамов дава сведения, че крепостта е точно в този район. Тъй че трябва да е една от двете, освен ако няма трета крепост, за която не знаем.

“Развалините на Лардея се намират при село Сеймен (Лозенец) в Южните поли на планината Гребенец. На един километър над селото в местността “Дрянова Кория” ние открихме старото землище на града. Там в нивите според изказване на кмета, секретар бирника и други селяни са изкопали гърнета, счупени съдове, един голям кюп, римски тухли и керемиди, хоросан и стари римски и византийски монети. Там е била намерена и една стара мраморна плоча с изображение на Аполон, която сега се намира в моята археологическа колекция /Васил Аврамов/. В една канара, в полите на планината е бил открит един гроб с два детски трупа и до тях панички, кандилница и две пръстени чашки. В полите на същата планина над селото са били намерени бронзови автономни монети още от римската епоха. По това място на 1.60 м. под земята са били открити две стари тухларски пещи, но основите им били закрити още по надълбоко. Некрополът /погребалните могили/ на това селище е бил на изток от селото, около 2 км. Там над шосето Сливен – Карнобат - Бургас се издигат 16 тракийски могили, от които 4 доста големи. Четиринадесет от могилите са наредени под полите на планината над шосето – те образуват една група, а други две, от които една се издига под шосето образуват втора група.

От старото селище нагоре започва прохода /пътя/ “Катърджи–йолу” през Гребенец. От южната му страна се издигало едно кале, което охранявало града. От северната страна пък на прохода, както вече знаем се издигала крепостта на гр. Баска.

Сега близо до развалините на Лардея се намира село Сеймен (Лозенец). През него минава държавния път от Пловдив, Ямбол и Сливен за Бургас и замества Лардея като станция на друма и прохода.”

Стига да има още малко топло време, ще обиколя и из там най-вероятно, успя да ме надъхаш, Фритз :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 29 Сеп 2015 08:25

Радвам се, ще чакаме снимки и мнение! :)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 16 Окт 2015 19:56

Здравейте! Вчера (15.10), въпреки лошото време, реших все пак да се разкарам до с. Терзийско и да се опитам да намеря крепостта. Разбира се, още преди да тръгна натам се сблъсках с проблем - крепостта не е очертана в wikimapia :) Има я, но е посочена по-скоро като местност. Тук в сайта има посочени координати, но те се различават доста от тези в wikimapia-та Реших, че с обход на терена може все пак да я намеря. Малко след като тръгнах по черния път към крепостта от селото, срещнах двама старци. Реших да се възползвам от срещата и да ги разпитам дали знаят нещо за крепостта. И двaмата се съгласиха, че близо до селото има крепостИ. Аз ги помолих да ме упътят конкретно към Лардея, като предположих, че тя е най-голямата. В крайна сметка не можахме много да се разберем с тях, защото говореха един през друг и се караха :), но накрая се съгласиха, че това ще да е крепостта на която "още и стоят дуварите". Ако съдя по напътствията им, обаче, май ме препратиха към крепостите в Марашкия проход, а не тези между Терзийско и Лозенец. За това реших да ги пренебрегна и поех по Катарджи Йол(Катърският път), защото поне според схемата на крепостта тук в сайта, крепостта се намира между този път и пътят в съседство до него. А и в wikimapia крепостта е дадена точно на запад от Катърския път. На посоченото място в wikimapia поне аз не успях да намеря нищо. Имаше няколко подходящи места, но поне не видях да има следи от градежи или укрепления. За това се върнах в началото на прохода и поех по другият път. Стигнах почти до мястото където двата пътя се съединяват( вижда се добре на сателитните изображения), но пак не успях да намеря нищо. По обратният път нагоре все пак видях един хълм който изглеждаше подходящ за крепост. Намира се точно до самия път и отговаря на схемата от сайта. Реших да обходя малка част от терена, но вече бях започнал да окъснявам и нямах време да го разгледам целия. Направи ми впечатление, че на около 10-на метра в посока запад от пътя се забелязва нещо като трасе на стена, но изглеждаше широко не-повече от 50-60 см. Предположих, че това може да е била протейхизма. Продължих да вървя в посока запад и попаднах на още едно възможно трасе на стена, този път доста по-дебела 2-3 метра. НО! Едно голямо НО! :) Не съм археолог. До сега не съм имал проблем с идентифицирането на различните укрепления, но този път в действителност хич не съм сигурен, че това са трасета на стени. Главната причина е, че по трасето на Катърския път бяха правени изкопи за прокарване на газопровод. И те доста се доближават на вид до този на трасе на стена. Напълно възможно е такива изкопи да е имало и на съседния път и да съм попаднал на тях. Направих няколко снимки на евентуалните трасета. Обиколих малка част и от предполагаемата вътрешност на крепостта. Заснех няколко камъка които приличат на ломени камъни като от всяка друга крепост, но не намерих строителна керамика - до сега винаги съм намирал. В действителност хълма е подходящ за изграждане на крепост и отговаря перфектно на схемата от сайта. Прикачвам ви снимките с надеждата някой по-вещ от мен да се изкаже. Приблизителните координати на снимките са 42°40’15” С.Ш. и 26°44’24” И.Д.
А ето ги и тях: https://plus.google.com/photos/11804653 ... 2756775185
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот tyrsa4a » 17 Окт 2015 07:15

Здравей приятелю! Координатите, които са в сайта са точни! Скицата на обекта е правена от археолози! Ако на мястото няма нищо запазено- можем само да съжаляваме за това! Снимките ти са хубави, но са от поставяне на кабели или нещо друго! Лесно ще ги различаваш от истинските- просто по истинските валове (останки от стени) има израсли дървета и храсти, които не са изсечени в права линия (освен ако не се правят археологически разкопки)! Не се отчайвай! :) Преди да почна да се занимавам с това съм ходил по много обекти без да ги забележа! Човек трябва просто да свикне да вижда! Ако желаеш, ще те поканим на някоя от нашите сбирки в Родопите, където визуално ще ти се изясни картинката! :)
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 25 Юли 2020 10:16

5 години по-късно, мисля че я открих :) За съжаление мястото не е пощадено от иманяри. Извинявам се за качеството на снимките и липсата на GPS. Съдейки по описанието на крепостта тук в сайта, както и скицата, която е качена, може би мога да твърдя, че това е Лардея или поне крепостта, която е изобразена на скицата. Но за да сме абсолютно сигурни, трябва отново да се посети съседния хълм, където според сайта е ситуирана крепостта Горното кале - от където бяха и снимките от първоначалния ми пост). От тогавашният ми преход останах с впечатлението, че там не е имало крепост.

Крепостта се намира на добре изразен хълм, част от Терзийски баир, ориентиран в посока север-юг, като най-високата му точка е на север. След това хълмът постепенно се понижава на юг, като в най-южната част на крепостта има добре изразена площадка, където височината е сравнително еднаква.От западната и източната част на крепостта се намират дълбоки долове. Склоновете на хълма са сравнително стръмни, но не и непристъпни. Крепостните стени са следвали естествената конфигурацията на терена. Естественият подход към хълма също е от север, като от главният черен път, вървящ на запад от село Терзийско, има туристическа пътека, която минава през източната част на крепостта. Самата крепостна стена е запазена под формата на разсип. Градена е от местни ломени камъни, споени с бял хоросан. Използвани са и тухли. Не се забелязва битова керамика на повърхността. На най-южната заравнена част на крепостта (съвпада с връх Калето - 398 м) се забелязват иманярски изкопи, които са разкрили и част от зидовете на крепостната стена, ограждаща южното пространство. Има запазен участък от стената с височина около 1.5 м и ширина около 2 м. В центъра на заравненото пространство има огромна дупка, която изглежда да е с естествен характер (не е изкопана от иманяри). Крепостта е имала естествена визуална връзка с крепостта Маркели до гр. Карнобат, вероятно с крепостта Горното кале до с. Терзийско и Долното кале до с. Лозенец, Марашките калета на изхода на Марашки проход, както и с крепостите покрай възвишението Бакаджик.

Снимки: https://photos.app.goo.gl/r97qrgECyjAXZSVC7
Крепост: http://www.bulgariancastles.com/bg/node/3857
Координати на връх Калето (398 м): 42°40'19"N 26°43'48"E
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот tyrsa4a » 26 Юли 2020 06:14

Снимките са качени в сайта, координатите и статията не сме променяли. Лично аз се радвам, че тази важна крепост твърдо е локализирана! Ако има въпроси или съобщения: https://www.facebook.com/tyrsa4a
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Назад към Югоизточна България