Виж темата - С. Горно брястово - крепост Голямото градище

С. Горно брястово - крепост Голямото градище

Крепости, замъци и руини в югоизточна България

Модератори: Avitohol, Administrator

С. Горно брястово - крепост Голямото градище

Мнениеот metalengine » 11 Дек 2016 22:34

http://bulgariancastles.com/bg/node/1027

Снимки: 11.10.2016
http://haiduk-tourist.blogspot.bg/2016/12/blog-post_67.html

Скица:
https://drive.google.com/file/d/0BwZVhwNPzFgAZUN2RjFyLWkxWm8/view?usp=sharing

В описанието има някой неточности.
Тук кули със сигурност няма. Стените са градени без спойка и са с дебелина 1,8 - 2м. Няма никакви допълнителни стени. От север са само скали и от там не е имало нужда от допълнителни стени. Определено крепостта е използувана и през античността. Тракийската крепост е заемала само централната част на върха. В последствие към нея е добавена и допълнителна площадка от юг. Там е изграден и вход (който опредено не е тракийски) за основите на който са използувани големи добре оформени блокове. Намира се и доста керамика (основно в южната част).
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Re: С. Горно брястово - крепост Голямото градище

Мнениеот Fritz the Fox » 07 Мар 2017 23:10

Само да попитам?! Само задради големите квадри ли смяташ, че крепостта е и антична? Питам защото квадрите се използват и от други народности по онова време, като етруски, траки, елини, египтяни и тн. Всички тия работи за 5- 10 стени ги е написал Д. Аладжов, но от статията му в книгата, нещо ми лъха, като да се е предоверил на този Д. Цончев дето го цитира и ми се струва, че се е пообъркал!!!!
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 08 Мар 2017 07:16

И четирите баира наоколо са тракийски! Не е използван само върха, а всичко- склонове, помеждутъци равното място между тях. По склоновете се виждат и други крепостни стени. Мястото е достъпно почти от всички страни и крепостта е била наистина голяма. Възможно е да е използвана и през античността. Но твърдо е била голяма. Квадри преди римляните са използвали траките. А 4-5 пояса крепостни стени са напълно типични за траките и в това няма нищо чудно. Мястото е много здраво укрепено, защото на съседния баир е имало металолеене.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот metalengine » 09 Мар 2017 01:08

Не само обработката на камъните ме навежда на мисълта че е използувана след траките. Разположението и начина на защита на портата съм виждал при други крепости които не са тракийски. В допълнение част от керамиката определено не е тракийска.
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Мнениеот tyrsa4a » 09 Мар 2017 06:59

За това въобще не споря.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Fritz the Fox » 09 Мар 2017 08:32

Добре това ще го оправим! Но какъве коментапа да купищата схени.
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот metalengine » 09 Мар 2017 23:53

От север има голям масив от отвесни скали и там достъпа е невъзможен. От юг склона е сравнително полегат. Аз минах от южната страна и стени не видях. Според това което се вижда на място, освен основната крепост няма никакви други видими останки по склоновете.
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Мнениеот tyrsa4a » 10 Мар 2017 07:35

Скален венец има но не от север, а от запад- на цитаделата. Другите отвесни скали са от изток, но те слизат от запад на изток и не преграждат нищо. От север върха е по- достъпен, отколкото от юг, макар пътеката да е от юг. Северния склон е полегат и не е толкова стръмен, колкото южния. Обекта е невъзможно да се обиколи извън пътеката и цитаделата поради храстите, които опасват целия хълм. Така че, това което си видял е 10% от цялата площ, а на север е невъзможно да се обиколи без да се запали или разчисти целия хълм. Това, че ти не си ги видял не значи, че стените не са там. Балкански може и да си измисля, но Аладжов досега не ни е подвеждал с информацията. Стените са там.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот metalengine » 10 Мар 2017 19:52

а.jpg
[/img]

Това е северния склон. Много стръмен и почти изцяло скалист. От другите три страни склоновете са доста полегати и достъпни. Склоновете са полуголи и няма много скрито покрито - всичко се вижда. Само на северния склон не съм бил. По другите три се поразходих доста и не видях нищо. Ако е имало стени все нещо щеше да се види. Все пак вярвам на очите си.
Прикачени файлове
а.jpg
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Мнениеот tyrsa4a » 13 Мар 2017 07:21

Това е източния, не северния склон. На снимката ти, ясно се вижда профила и на северния и на южния склон. Обиколката по склоновете е невъзможна заради бодливите храсти.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот metalengine » 13 Мар 2017 09:57

Прав си..
Сега проверих, снимал съм от изток (местността се казва градушка църква).
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Мнениеот dimdimon » 13 Мар 2017 19:27

Нещата са оплескани от самото начало. Д. Аладжов не е бил на мястото и се е предоверил на Д. Цончев. В книжката "Прочути, забравени, неизвестни крепости от Хасковския край" има снимки, правени от Аладжов на път към и от Градището. Бях останал с впечатление, че става въпрос за Голямото градище, но всъщност снимките са от Градището под връх Мечковец /Айда/.
Що за птица е бил Д. Цончев и какви видения е имал не знам, но определено описаното не отговаря на реалното. Нещата са доста по-скромни. Достъпът до крепостта е по западния склон. Пътят е вървял по южния склон, а по западния се е изкачвал до върха. Същият път се използва и до ден днешен. От север и изток изкачването е невъзможно. Директно от юг също не си струва зора.
Крепостта е имала неправилна форма. Стената и е била изградена откъм достъпните склонове, а от север и изток се е разчитало на естествената защита създадена от релефа на терена. Останах с впечатление, че от запад и юг е имало още една стена.
Аватар
dimdimon
Княз
Княз

Мнениеот tyrsa4a » 14 Мар 2017 07:15

Аз мисля, че от север си е по- достъпно, отколкото от юг- говоря за склона до цитаделата. И аз си спомням за още един пояс под цитаделата. А на самата цитадела имам снимки с два пояса крепостни стени. И картите го показват- най- достъпни са северния и южния склон. Скалния венец на цитаделата горе не е на север, а на запад. До цитаделата от север си е достъпно. На самата цитадела склоновете са отвесни от изток и от запад и северозапад.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот metalengine » 14 Мар 2017 15:32

gb.JPG

Това е скица на крепостта. Ясно се вижда че от север и от изток има скални масиви горните краища на които се събират при северния край на крепостта. На южния склон се вижда добре и пътя водещ до входа. Южния и частично западния склон съм ги обходил и там други стени няма. От север ми се видя доста скалисто и въобще не съм проверявал. От изток самата крепост защитена от две масивни скали които са използувани като част от крепостната стена. Под тях склона е стръмен и на 20-30 м надолу други стени няма. Реално северния склон е най-трудно достъпен.
Аватар
metalengine
Княз
Княз

Мнениеот Fritz the Fox » 14 Мар 2017 23:16

Имали възможност вторта стена която сте видяли (Митко и Милко) да е посочената от Евгени стена ограждаща южното предградие?
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Следваща

Назад към Югоизточна България